Озеро Московське
Плавні, заводи та озера в цьому районі існували здавна. Ця ж водойма в нинішньому вигляді була сформована при будівництві ж.м. Фрунзенський.

У 19 столітті це було озеро Московське з достатком річкової та озерної риби, а в середині 80-х його осушили та збудували ж.м. Фрунзенський, потім прорили канал.
Плавні, заплави та озера в цьому районі існували здавна. Ця ж водойма в нинішньому вигляді була сформована при будівництві ж.м. Фрунзенський. У цьому районі – дуже високий рівень ґрунтових вод, і озеро відіграє важливу роль у системі відведення вологи від зони житлової забудови.
Хороша природа, пляж, місце для рибальства та відпочинку.
Московське озеро оточили звалищами
Плавні, заплави та озера в цьому районі існували здавна. Ця ж водойма (чия назва зараз може викликати тільки неприємні асоціації) у нинішньому вигляді була сформована при будівництві житлового масиву Фрунзенський. Не тільки, ясна річ, для літнього відпочинку місцевих мешканців. У цьому районі – дуже високий рівень ґрунтових вод, і озеро відіграє важливу роль у системі відведення вологи від зони житлової забудови.
На Фрунзенському мені не доводилося бувати кілька років. І враження від нової зустрічі – не райдужні. Раніше це водоймище перш за все приваблювало чистотою води. Зараз вода – каламутна, з неприємним запахом. Можна лише припустити, що в це озеро тишком-нишком вивели пару стічних труб яких-небудь підприємств або цехів, розташованих у цьому районі. Єдиний плюс води – вона все ж таки не «цвіте»…
Ще з плюсів відпочинку тут можна відзначити наявність відкритого для всіх містечка спортивних тренажерів, футбольного поля зі штучним покриттям та реверсивну дорогу для воднолижників – відомий ентузіаст цього виду спорту Юрій Єршов катає тут дітей та дорослих вже років тридцять. Крім двох великих пляжних зон, на берегах водоймища безліч симпатичних бухточок, в яких можна усамітнитися…
Ось тільки усамітнюватися вийде в оточенні сміття. Купи, купи, гори сміття протягом багатьох років залишаються фірмовим знаком цієї зони відпочинку. Систематично їх не прибирають, бо це місце відпочинку – неофіційне. Купатися тут заборонено. Але сотні людей однаково щодня йдуть на береги озера. Йдуть, бо до найближчого офіційного пляжу на Воронцівці діставатиметься близько години (з урахуванням пішої прогулянки парком). А в 35-градусну спеку такий шлях до пляжу і особливо з нього – не найбільше задоволення. В черговий раз можна нарікати на відсутність культури у частини відпочиваючих: де попив-поїв – там і кинув обгортки. Але якби в цьому районі сміттєві урни – напевно, таких відходів стало б на порядок менше.
Їх було б менше й у тому випадку, якщо у цієї зони купання з'явився хоча б неофіційний господар. Як, наприклад, біля озера у районі вул.Журналістів. Там власники кафе та розваги для відпочиваючих створили, і роздягальні зі сміттєвими скриньками поставили. Зрозуміло, що це зробили не по душевній доброті – для залучення відпочиваючих, на яких заробляють їжею, напоями, прокатом інвентарю. Але не хочеш – не пий, не їж, не катайся на водних велосипедах. А відпочивати все одно стало приємніше... Є кілька кафешок і на берегах озера на Фрунзенському. Ось тільки їхніх господарів турбує чистота лише на своїй території.
Головна проблема місць літнього відпочинку у Дніпропетровську – відсутність дбайливого господаря. Господаря цієї території. Хазяїна міста в цілому, якому було б не начхати, в яких умовах купаються і засмагають городяни. За радянських часів у Дніпропетровську існувало з десяток офіційних пляжів. Зараз – лише три. На що перетворилися інші, можете самі оцінити, зазирнувши на косу Перемоги чи Червоного Каміння, на зарослий Сонячний пляж. Можна щорічно продовжувати їхній статус закритих для купання місць та змушувати людей їхати через півміста на легальні пляжі. А можна – просто навести елементарний порядок, як це зробили два роки тому на Воронцівці та Придніпровську. Причому для цього, можливо, і бюджетних грошей не потрібно. Дайте територію у користування підприємцям за умови, що ті наведуть там чистоту, її підтримуватимуть і забезпечать безкоштовний доступ до пляжу всім бажаючим.
Багато закордонних гостей, приїжджаючи до Дніпропетровська, дивуються: у вас стільки місць для купання, але відкриті з них одиниці. Таке байдуже ставлення до свого міста, до дозвілля мешканців для європейських градоначальників немислимо. Для нас давно вже стало нормою – українська чиновницька еліта у місцевих водоймах не купається…
Текст: Людмила Батальська, http://gorod.dp.ua, 29.08.2014
GPS координаты: 48.5142,34.9783
