Озеро Солоний лиман
Солоний лиман - озеро в Самарському (Новомосковському) районі Дніпропетровської області України між селами сіл Знаменівка та Новотроїцьке.

Солоний Лиман - озеро в Новомосковському районі Дніпропетровської області України між селами сіл Знаменівка та Новотроїцьке. Розташоване на околиці Самарського лісу - великого масиву хвойних і змішаних лісів. За формою озеро наближено до кола з діаметром близько 1,8 км. Площа озера – близько 3,5 км², довжина берегової лінії – близько 11,5 км. У центрі озера розташований витягнутий острів, на берегах розташовані кілька невеликих заток.
Флора озера відноситься до солончакового та приморського типу, по берегах росте ряд рідкісних представників цих типів. Також Солоний Лиман є місцем гніздування багатьох видів водоплавних птахів, у тому числі тут гніздяться рідкісні види - шилоклюв, степова дерихвостка, журавель сірий, ходулочник.
На дні озера знаходяться поклади бруду, що має лікувальні властивості. Бруд відноситься до мулових сульфідних грязь материкового типу, що володіє високою пластичністю і в'язкістю. Бруд має дрібнодисперсний склад, вміст великих частинок 0,25 г і більше – близько 0,4 %. Для збереження бруду на березі озера зведено брудосховище, що забезпечує збереження лікувальних властивостей бруду протягом тривалого часу.
Також поблизу Солоного Лимана розташовані джерела мінеральних вод, що використовуються для водолікування. На основі ряду джерел з 1961 року діє завод із виробництва мінеральних вод «Новомосковський завод мінводи». Завод виробляє воду з мінералізацією 0,2-0,5 г/дм³, що стосується столових мінеральних вод.
Цілющі властивості бруду озера було відомо навколишнім жителям з давніх-давен. Вони використовували її для лікування ревматизму, подагри, радикуліту та інших захворювань. Освоєння лікувальних грязей Солоного Лимана було розпочато в 1928 році, коли було прийнято рішення про будівництво грязелікувального пункту на березі лиману.
У 1947 році уряд прийняв постанову № 346 від 25.03.1947, згідно з якою територія хутора Ново-Троїцького визнавалася курортом місцевого значення під назвою «Солений лиман». Постанову зобов'язувало МОЗ УРСР та Дніпропетровський облвиконком протягом 1948—1950 років збудувати водогрязелікарню з пропускною спроможністю до 1000 процедур на день, а також санаторій на 150 ліжок. Однак, через обмежене фінансування, було збудовано лише лікарню, що складається з двох корпусів баракового типу на 100 ліжок.
Поштовхом до подальшого розвитку лікувального курорту стала Чорнобильська аварія, а також складна економічна ситуація в УРСР, пов'язана з підвищенням вартості медикаментів та лікуванням на курортах інших республік. 1988 року дніпропетровський облвиконком ухвалив рішення про розширення та реконструкцію лікарні «Солений лиман», будівництво житла та об'єктів соціально-культурного призначення для медперсоналу лікарні та їх сімей.
GPS координаты: 48.6417,35.5174
