Home Публикации Экология Як знищують Інгулецький степ

Як знищують Інгулецький степ

Email Печать

Поки прокуратура вивчала ситуацію, ТОВ "Граніт Груп" протягом двох місяців плюндрувало споконвічний Інгулецький степ.

З історії, наведеної нижче, читач довідається, як у славнозвісному степовому Придніпров’ї, де лише 1 відсоток території має заповідний статус, за сприяння Мінприроди знищуються останні куточки реліктових степів.


9 квітня 2010 р. на сайті «Лівий берег» був вміщений матеріал «Шлях неправильного самурая». На той час захисники і прихильники розширення державного ландшафтного заказника «Інгулецький степ» і гадки не мали, що згадані «самураї» не забули і про них. А йшлося про роздачу очільниками Мінприроди певному колу осіб ліцензій на користування надрами. Як відзначає авторка, за Незалежності ми мали два великих «дерибана» надр: в 2003 - 2004 р. р. – структурами, близькими до СДПУ(о); в 2007 році - коли Мінприроди очолював Василь Джарти, а НАК «Надра України» - Едуард Ставицький. Як з’ясувалося згодом, в інгулецькому степу свій куш отримав колишній радник міністра Василя Джарти В. Нахлупин.

Отож, відстежуючи цей «слід», не важко збагнути, чому Дніпропетровська обласна рада на чолі з Ю. Вілкулом неодноразово запопадливо скасовувала «особливі вимоги охорони навколишнього природного середовища на територіях, що зарезервовані для наступного заповідання, та об’єктах екологічної мережі, які діяли раніше», а органи Мінприроди та прокуратури роками не вживали жодних заходів для припинення беззаконня. Та, нарешті, під тиском зібраних громадськістю з великими труднощами доказів масштабних порушень законності обласна прокуратура змушена була зробити хоч якісь кроки в напрямку припинення сваволі «підкорювачів цілинного степу».

Серед останніх заяв, які змусили прокуратуру припинити займатися відписками, була заява і автора цих рядків від 2 серпня 2011 року на ім’я Криворізького міжрайонного природоохоронного прокурора, а також заява на ім’я прокурора Дніпропетровської області Марчук Н. В. від 23 серпня, яка містила наступні вимоги (тут подаються в скороченому вигляді):

  1. ... внести припис про усунення порушень Дніпропетровською обласною радою закону шляхом негайної відміни її постанови від 24 червня 2011 року про вилучення згаданої ділянки зарезервованих для заповідання земель.
  2. ... винести постанову про порушення кримінальної справи відносно керівництва згаданого ТОВ «Граніт Груп».
  3. У зв’язку з неналежним виконанням службових обов’язків працівниками Криворізької міжрайонної природоохоронної прокуратури вжити стосовно винних працівників заходи службового впливу.

Про наслідки свого запізнілого реагування обласна прокуратура повідомила листом від 22.09.2011 року наступного змісту:

«Прокуратурою області проведено перевірку за Вашим зверненням щодо розробки ТОВ «Граніт Груп» гранітного кар’єру Недайводського родовища на території Криворізького району.

Встановлено, що тридцятою сесією п’ятого скликання Дніпропетровською обласною радою 04.12.2007 року прийнято рішення №310-13/V «Про надання ТОВ «Граніт Груп» гірничого відводу на розробку Недайводського родовища гранітів.

На підставі вказаного рішення 27.06.2008 року ТОВ «Граніт Груп» в Дніпропетровській обласній раді отримало акт про надання гірничого відводу з метою розробки родовища корисних копалин Недайводського родовища гранітів, яке розташоване на території Криворізького району Дніпропетровської області площею 105 га на строк 19 років.

Перевіркою зазначеного рішення Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 року №310-13/V встановлено, що воно прийнято у порушення вимог ст. 48 Кодексу про надра, ч. 3 ст. 13 Гірничого закону України, ст.. 13 Закону України «Про державну екологічну експертизу» та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 59 за наявності проекту розробки родовища корисних копалин, який не затверджено у встановленому порядку, а саме без наявності позитивного висновку державної екологічної експертизи.

У зв’язку з цим прокуратурою області 11.08.2011 року пред’явлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовну заяву про визнання протиправним і скасування рішення № 310-13/V від 04.12.2007 року та визнання недійсним акту про надання гірничого відводу від 27.06.2008 року.

Крім того, за результатами проведеної за вимогою прокуратури області Криворізьким гірничопромисловим територіальним управлінням Держгірпромнагляду перевірки ТОВ «Граніт Груп» винесено розпорядження від 22.08.2011 року про припинення зняття рослинного шару грунту відповідно до проекту «Гірничотехнічна рекультивація» Робочого проекту розробки Недайводського родовища гранітів».

Рішенням Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду №690 від 31.08.2011 року поновлено роботи щодо зняття рослинного шару грунту.

У зв’язку з цим Криворізьким міжрайонним природоохоронним прокурором 05.09.2011 року принесено протест на рішення №690 від 31.08.2011 року про поновлення роботи щодо зняття рослинного шару грунту ТОВ «Граніт Груп».

Зазначений протест Криворізького міжрайонного природоохоронного прокурора повністю задоволено Криворізьким гірничопромисловим територіальним управлінням Держгірпромнагляду та винесено розпорядження №1227 від 08.09.2011 року про заборону ТОВ «Граніт Груп» виконання робіт щодо зняття грунтово-рослинного шару.

А.ЄРМІЛКО, Начальник відділу захисту прав громадян та інтересів держави в екологічній сфері

Аналогічне повідомлення з облпрокуратури отримав народний депутат України Олег ЛЯШКО у відповідь на своє депутатське звернення за зверненням до нього недайводських захисників степу.

Микола КОРОБКО, Криворізьке міське правозахисне товариство

 

Обновлено 15.10.2011 14:56  

Статистика

Пользователи : 4064
Статьи : 472
Ссылки : 6
Просмотры материалов : 2855058

Yandex

Яндекс.Метрика


Авторизация

Рекомендуем:

Баннер

Объявления:


Случайная новость

Увеличены штрафы за продажу незаконно выловленной рыбы

9 апреля Президент подписал закон об изменениях в админкодекс, согласно которым увеличены суммы штрафов за продажу незаконно выловленной рыбы, а также рекламы и продажи запрещенных орудий для вылова.

Подробнее ...